FACULTY AND STAFF

Anderson, Sherrie  –  7th Grade Math

Armstrong, Crystal – School Psychologist

Arslan, Mercan (Nutan) – Cafeteria

Ayers, Jean  –  Seventh Grade Science

Black, Robin – Paraprofessional

Bradshaw, Sean  –  School Resource Officer

Brennan, Becky  –  Physical Education

Clarkson, Rhonda – Paraprofessional

Clavijo, Ayda (Lucy) –  Cafeteria

Cochran, Julie  –  Fifth Grade Math and Social Studies

Coe, Amelia – Family Liaison and Translator

Coffee, Peggy  –  Cafeteria

Conrad, Mac  –  Seventh Grade Social Studies

Cowan, Liz  –  Nurse

Davis, Heather  –  Accelerated Learning

Dean, Vicki – Library Media Center Assistant

Edwards, Philip  –  Sixth Grade Science

Ellison, Eric  –  Eighth Grade Social Studies

Faulkner, Monica  –  Paraprofessional

Fleming, Sarah  –  Sixth Grade Special Education

Fuqua, Betsy  –  Receptionist

Furlong, Michelle – Paraprofessional

Getz, Josephine – Paraprofessional

Gore, Dawn  –  In School Suspension

Griggs, Lynn – Cafeteria

Hayes, Jenny  –  Reading Coach

Hayes, Kelvin – Custodian

Haynes, Martha  –  Eighth Grade Math

Hill, Prisca  –  Family Liaison and Translator

Herrero, Andrea – Paraprofessional

Henry, Renny  –  FSSD Behavioral Specialist

Holz, Kaci  –  Library Media Specialist

Iturri, Tonya  –  Interventionist

Jeffords, Marti  –  Eighth Grade Language Arts

Johnson, Amy – Sixth Grade Language Arts

Jones, Linda  –  Cafeteria Manager

Katic, Sue  –  Cafeteria

Kelly, Amy Garrigan  –  Speech/Language Pathologist

Kelly, Brian  –  Physical Education

Kennedy, Angela – Paraprofessional and PGS MAC Director

Konopka, Nancy  –  Attendance Secretary

Krengel Oakes, Kirstin  –  English Language Learners

Lavery, Laura – Spanish

Layton, Melissa  –  Speech/Language Pathologist

Linder, Gilda  –  Math Coach

Matthews, Harvey – Custodian

McGinley, Mary Ann  –  Art

Meggs, Valerie  –  Technology

Miller, Sheila  –  Sixth Grade Social Studies

Morgan, Lorie – Cafeteria Assistant Manager

Morgeson, Jennifer  –  Fifth Grade Science and Language Arts

Nash, Genny  –  Special Education

Olavarria, Vicki – Cafeteria

Omer, Karen – Fifth Grade Social Studies and Math

Orman, J.P.  –  Assistant Principal

Parker, Roger – Paraprofessional

Phillips, Maggie – Custodian

Perez, Daniel  –  Custodian

Phy, Emily  –  Fifth Grade Language Arts and Science

Reecer, Denise  –  Custodian

Reimer, Drew  –  Eighth Grade Science

Rybiski, Michael  –  Strings

Sacerio, Mariutka (Maru) – Cafeteria

Sathe, Leena  –  Bookkeeper

Scollon, Anastasia – French

Shuler, Debbie  –  Sixth Grade Math

Shuping, Meghan – Paraprofessional

Sledd, Hillary –  Eighth Grade Special Education

Strelecki, Chris  –  Chorus

Stricklin, Hunter  –  Band

Thorpe, Amy – Fifth Grade Special Education

Tjornehoj, Barb  –  Seventh Grade Special Education

Treadway, Christopher – Principal

Trent, Liz  –  Paraprofessional

Vazquez, Fabiola (Faby) – Cafeteria

Venegas, Maria  –  Custodian

Vranicar, Megan – Special Education

Webb, Chandra  –  Seventh Grade Language Arts

Welch, Keith  –  Guidance


Upcoming Events

May
2
Tue
all-day TCAP Math (Part 1)
TCAP Math (Part 1)
May 2 all-day
Math, Part 1 (no calculator), Grades 3-8 (40-45 minutes)Algebra I/Geometry, Part 1 (no calculator) (35 minutes)Individual schools will create schedules on this day for their specific grade configurations. School schedules will be communicated to families[...]
3:00 pm Dribble Clinic @ PGMS Gym
Dribble Clinic @ PGMS Gym
May 2 @ 3:00 pm – 4:30 pm
 
May
3
Wed
all-day TCAP Math (Part 2), Soc. Studies
TCAP Math (Part 2), Soc. Studies
May 3 all-day
Math, Part 2, Grades 3-8 (30 minutes)Algebra I/Geometry, Part 2 (55 minutes)Social Studies Field Test, Grades 3-8 (50 minutes)Individual schools will create schedules on this day for their specific grade configurations. School schedules will be communicated to[...]
3:00 pm Dribble Clinic @ PGMS Gym
Dribble Clinic @ PGMS Gym
May 3 @ 3:00 pm – 4:30 pm
 
May
4
Thu
all-day TCAP Math (Part 3)
TCAP Math (Part 3)
May 4 all-day
Math (Part 3), Grades 3-8 (40-55 minutes)Algebra I/Geometry (Part 3) (55 minutes)Individual schools will create schedules on this day for their specific grade configurations. School schedules will be communicated to families by December 16, 2016.
3:00 pm Dribble Clinic @ PGMS Gym
Dribble Clinic @ PGMS Gym
May 4 @ 3:00 pm – 4:30 pm
 
6:00 pm FSSD Retirement Celebration @ Freedom Intermediate School
FSSD Retirement Celebration @ Freedom Intermediate School
May 4 @ 6:00 pm – 8:30 pm
The FSSD Board of Education will host a Celebration to honor all FSSD faculty and staff who are retiring. This special event, which includes a light dinner, is open to the public as we honor those[...]
May
8
Mon
2:45 pm Comp Cheer Practice @ PGMS Gym
Comp Cheer Practice @ PGMS Gym
May 8 @ 2:45 pm – 4:30 pm
 
3:00 pm Volleyball Tryouts @ PGMS Gym
Volleyball Tryouts @ PGMS Gym
May 8 @ 3:00 pm – 4:30 pm
 
6:30 pm School Board Mtg @ Poplar Grove Elementary School
School Board Mtg @ Poplar Grove Elementary School
May 8 @ 6:30 pm – 8:00 pm
Reception prior to the School Board meeting at 6:00 p.m.
May
11
Thu
2:45 pm Best Buddies Event @ PGMS Cafeteria
Best Buddies Event @ PGMS Cafeteria
May 11 @ 2:45 pm – 4:00 pm
 
3:00 pm Dribble Clinic @ PGMS Gym
Dribble Clinic @ PGMS Gym
May 11 @ 3:00 pm – 4:30 pm